Za ombudsmene vrh IZ-a radikalan i ekstreman

0

Islamophobia-IslamophobicIzvještaj ombudsmena u Federaciji Bosne i Hercegovine koji se odnosi na njihov rad te na stanje ljudskih prava u ovom entitetu u prošloj godini i u prvom polugođu 2009. odbačen je većinom glasova poslanika na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Federalnog parlamenta koja je završena u Sarajevu.

Na prijedlog poslaničkog Kluba Bosanskohercegovačke patriotske stranke “Sefer Halilović”, većinom glasova su osuđene sve kvalifikacije ombudsmena u tom izvještaju koje se odnose na djelovanje vjerskih zajednica i poglavara s posebnim naglaskom na Islamsku zajednicu BiH, kako su kazali poslanici.

Prije ovakvih zaključaka, izvještaj je bio povod za više žustrih diskusija.

Poslanik Stranke demokratske akcije (SDA) Ismet Osmanović oštro se usprotivio navodima, posebno u dijelu kojim su, kako je kazao, ombudsmeni okarakterizirali da je vrh Islamske zajednice u BiH radikalan i i ekstreman, u ovom slučaju u pogledu odnosa prema slobodi medija.

Takva ocjena može imati vrlo negativne odjeke i van BiH, smatra Osmanović i dodaje da su njemu lično upravo od ombudsmena ovim povrijeđena ljudska prava jer teškim a netačnim kvalifikacijama terete vjersku zajednicu kojoj on pripada.

Ako je neko mislio da je došlo vrijeme da se muslimanima ponovo stavlja etiketa opasnosti, to ne može proći, rekao je ovaj poslanik.

U ovom dijelu izvještaja, a odnosi se na poglavlje o medijskim slobodama, ombudsmeni su, naime, istaknuli da politički pritisci na medije u Federaciji dolaze pretežno iz centara političke moći (vladajuće partije) ali i iz mafijaških i kriminalnih centara.

Pritisci dolaze također iz radikalnih klerikalnih krugova, prije svega iz vrha Islamske zajednice kao i iz neformalnih grupa okupljenih oko određenih vjerskih pokreta, citat je iz ovog dijela.

Nemojte nas prikazivati kao plemenske zajednice – rekla je prisutnim federalnim ombudsmenima Esadu Muhubiću, Veri Jovanović i Branki Raguž poslanica SDA  Nermina Kapetanović, također nezadovoljna njihovim ocjenama o stanju ljudskih prava ne samao u ovom već i u drugim segmentima života u Federaciji.

Poslanici Demokratske narodne zajednice Hafeza Sabljaković, kao i Hrvatskog zajedništva Ante Čolak podržali su, generalno, mišljenje ombudsmena, zbog čega su u jednom dijelu sjednice polemizirali Čolak i Ismet Osmanović iz SDA.

Poslanik Ivan Musa (Hrvatska kršćanska demokratska unija) podržao je pak stavove kolege iz SDA.

Ombudsmen Branka Raguž je na optužbe poslanika izrečene povodom ocjena na račun Islamske zajednice rekla da se pritisci na medije o kojima u tom kontekstu govori izvještaj odnose na pritisak na javni RTV servis.

To ne znači da, na primjer, Srpska pravoslavna crkva ne vrši pritisak na medije u Republici Srpskoj, dodala je Raguž uz napomenu da je djelatnost federalnih ombudsmena isključivo vezana za područje Federacije BiH.

Fena

Leave a Reply