Duži prsti, veći ego
Hormoni androgeni važni su za razvitak muških osobina, poput agresije i snage. Smatra se da androgeni koje fetus prima tijekom razvoja u maternici utječu i na duljinu prstiju ruku i nogu. Kakav to učinak ima na naše socijalno ponašanje, pročitajte u nastavku.
Visoke razine androgena, poput testosterona, povećavaju omjer dužine četvrtog prsta ruke u odnosu na drugi prst. U novoj studiji britanskih naučnika, istraživalo se omjer dužine prstiju kao indikatora razine izloženosti hormonima te dobivene podatke uspoređivalo sa socijalnim ponašanjem različitih skupina primata.
Druge vrste majmuna, poput džibona i mnogih majmuna Novog svijeta, imaju omjer dužine prstiju takav da upućuje na nisku izloženost prenatalnim androgenima. Vrste su to koje prakticiraju monogamiju i manje su kompetitivne od majmuna Starog svijeta.
Rezultati pokazuju i da je tokom intrauterinog razvoja majmuna orangutana i čimpanzi izloženost androgenu niža u usporedbi s majmunima Starog svijeta, što dokazuje drukčiji omjer dužine prstiju, a moglo bi objasniti i zašto ove vrste pokazuju visoku razinu saradnje i tolerancije mužjaka.
Otkriveno je da majmuni Starog svijeta, babuni i rezuz makaki, imaju duži četvti prst u odnosu na drugi prst, što upućuje na činjenicu da su tokom razvoja u maternici bili izloženi velikim količinama androgena. Spomenute su vrste visoko kompetitivne i promiskuitetne, što bi moglo značiti da izloženost većim količinama androgena prije rođenja može biti povezana s ispoljavanjem ovakva ponašanja.Omjer dužne prstiju ne mijenja se mnogo poslije rođenja te iz tog omjera možemo iščitati utjecaj najranijih androgena na ponašanje povezano s razmnožavanjem u odrasloj dobi, Emma Nelson
Susanne Shultz sa Univerziteta Oxford dodaje: Ljudi su posebni po tome što žive u grupama s puno muškaraca i žena, ali uprokos tome, održavaju jake socijalne veze i pokazuju visoku razinu saradnje u grupama muškaraca i žena. U većine drugih vrsta, mužjaci su više kompetitivni, nego kooperativni. Rezultati ovog istraživanja mogli bi nam pomoći u boljem razumijevanju razvoja socijalnih vještina čovjeka i njihovog evolucijskog porijekla.
Eureka Science News