Žrtve sahranjuju nekoliko puta
Već godinama nije otkrivena nijedna grobnica na ovom području, a proces identifikacije u Identifikacionom centru Šejkovača ide veoma sporo. Prave se greške prilikom kompletiranja tijela. Tako se pojedini ljudi ukopavaju i po dva-tri puta – tvrdi Musić.
On kaže da je tijelo njegovog rođaka Samira Musića ukopano dva puta. Glavni razlog, prema njegovom mišljenju, jeste to što u odjeljenju Međunarodne komisije za nestale osobe u Sanskom Mostu nema patologa da posao privede kraju. Ovo su nam potvrdili i u ICMP-u.
Porodice žrtava zbog učestalih grešaka u identifikaciji ustručavaju se potpisati preuzimanje tijela za ukop – kaže Musić.
On dodaje da je 2006. godine identificirano 305 tijela, 2007. duplo manje – 147, a 2008. godine 101 tijelo. Prema informacijama iz ICMP-a, za ovogodišnji ukop je spremno oko 70 tijela. Međutim, samo dvije porodice su se javile da će preuzeti tijela za zajedničku dženazu 20. jula, upravo zbog dosadašnjih grešaka u identifikaciji. To znači da će ove godine u Prijedoru biti klanjana dženaza samo za dva tijela ako se što prije ne angažira patolog.
Glasnogovornica ICMP-a Jasmina Mameledžija uvjerava nas da bi početkom maja trebao biti angažiran patolog Miroslav Rokočević koji će provoditi tri dana u sedmici u Identifikacionom centru Šejkovača.
Od januara nemamo patologa, te bi Miroslav Rokočević, prema dogovoru s Tužilaštvom USK, trebao od narednog mjeseca provoditi više vremena u Šejkovači. Nadamo se da će to ubrzati proces identifikacije – kaže Mameledžija.
Izvor: Dnevni avaz