Šokantni rezultati međunarodnog istraživanja o Palestini

0

N ubijene curiceIslamBosna.ba – Dvogodišnja međunarodna istraga je otkrila povećanje u broju djece zaostale u razvoju na okupiranom palestinskom području, te toliko ekstremne uslove da su ponekad palestinske žene bile primorane poroditi se na izraelskim vojnim punktovima.

U nizu članaka koje je objavio Lancet se zaključuje da okupacija, nedavni rat u Gazi, te unutrašnji palestinski konflikti potkopavaju zdravlje i razvoj palestinskog naroda. Najbolje rješenje za zdravlje je mir i sigurnost pod suverenom palestinskom državom, tvrde autori – doktori i akademici sa Univerziteta Birzeit u Ramali i sa Oxforda, u saradnji sa međunarodnim zdravstvenim naučnicima, Svjetskom zdravstvenom organizacijom i drugim UN-ovim agencijama.

Od 2000. godine, Rita Giacaman sa Univerziteta Birzeit i njene kolege kažu: Život za Palestince je postao mnogo teži, opasniji i neigurniji. Postoje dokazi da im se zdravlje pogoršava.
U pojasu Gaze se pojavila humanitarna kriza koja se pojačala zbog izraelske vojne invazije u decembru 2008. i januaru 2009. godine, te zbog uništenja domova i infrastrukture, umiranja i povreda civila, te nedostatka hrane, ogrijeva, lijekova i drugih osnovnih potrepština, tvrde naučnici.

Smrtnost novorođenčadi je od 1967. do 1987. godine opala, ali je od 2000. do 2006. godine stopa iznosila 27 smrtnih slučajeva na 1000 rođenja ( dok je stopa u Izraelu 3.9 na 1000).
Stopa zaostalosti u razvoju, tj, nedovoljan razvoj djece ispod pet godina, se povećao. U 1996. godini, 7.2% djece je zaostalo u razvoju, ali u 2006. godini stopa se povećala na 10.2%. Zaostalost u razvoju tokom djetinjstva je pokazatelj hronične neuhranjenosti i povezano je sa povećanim teretom bolesti i umiranjem, pišu autori. Jedna od posljedica je također i oštećenost u dječijem mentalnom razvoju i veza sa pretilošću i hroničnim bolestima u odraslom dobu. Između 1999. i 2003. godine, stopa oboljelih od tuberkoloze je porasla za 58%, a meningokoknog  meningitisa za 53%.

Uprkos naporima, palestinsko ministarstvo za zdravlje nije uspjelo izgraditi zdravstveni sistem, kažu autori. Probem su ograničenja u kretanju dobara i rada između Zapadne obale i Gaze i u unutrašnjosti Zapadne obale, kao i pojava dva palestinska ministra za zdravlje, jedan na Zapadnoj obali, a drugi u Gazi. Zbog nemogućnosti da kontroilišu vodu, zemlju, oklinu i svoje kretanje, otežano je, ako ne i onemugućeno djelovanje sistema javnog zdravstva

U jednom od članaka, koji je napisao Hanam Rahim sa Univerziteta Birzeit saradnji s kolegama iz Katara, Glasgowa i Univerziteta Yale, kaže se da su ograničavanja kretanja na okupiranoj teritoriji otežale ženama koje se trebaju poroditi da stignu do porodilišta. Između 2000. i 2006. godine, ministarstvo za zdravlje je zabilježilo 69 slučajeva palestinskih žena koje su bile primorane da se porode na izraelskim punktovima. A 10% žena koje se trebaju poroditi su na putu do bolnice provodile od 2 do 4 sata, dok bi uobičajeno vrijeme bez barikada na putevima bilo 15 do 30 minuta.

Izvor: Guardian
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba

Leave a Reply