Voćarstvo - kalemljenje i sadnja voća

<< < (4/70) > >>

Mahir 07:

Navedi iz: Rancher na Februar 09, 2009, 10:15:27

Navedi iz: Mahir 07 na Februar 09, 2009, 09:08:12

Navedi iz: Rancher na Februar 06, 2009, 15:38:13

mashaAllah brate, Allah te nagradio  :bra:. orah nisam bas posadio previse blizu. ima sigurno 15ak metara izmedju njega i vikendice. mislim da mene nisu odvracali ni zbog korijena niti zbog tog hlada, vec zbog sujevjerja :)
imam jos jedno pitanje. po tom ranchu imam dosta mladih divljih visnji/tresnji. mogu li na njih nakalemiti recimo dud?

Da bi se voćka "primila", mora podloga biti "kompatibilna" sa "fidemom" ili kalemom. E sad je malo teže znati, koje dvije vrste voća su srodne i dozvoljavaju "ukrštanje". Najbolje je, probati praktično, pa šta bude. ;D Recimo, ja sam pokušavao kalemiti pitomi lješnjak na divlji i nije mi uspjelo (iako ima logike da su srodni i "kompatibilni" :)), međutim, uspjelo mi je recimo, da okalemim krušku na jabuku i obrnuto, krušku i mušmulu na obični bijeli trn (glog), mušmulu na krušku, mušmulu na dunju, zatim, kajsiju i breskvu na šljivu i rezdeliju, višnju na trešnju i obratno, itd.
Na divlju trešnju/višnju, (koliko znam), možeš okalemiti razne sorte pitome višnje, trešnje i hrušća.
Ali ne smeta, da malo ekseperimentišeš i da pokušaš nakalemeti i dud na jednu dvije, višnjice, probe radi.
Probaj još, dud na podlogu divlje dunje, šljive ili rezdelije, ako ih nađeš.
Ko zna, možda i uspiješ.   :) Selam!

Rancher:

Navedi iz: Mahir 07 na Februar 09, 2009, 13:15:20

mashaAllah brate, Allah te nagradio  :bra:. orah nisam bas posadio previse blizu. ima sigurno 15ak metara izmedju njega i vikendice. mislim da mene nisu odvracali ni zbog korijena niti zbog tog hlada, vec zbog sujevjerja :)
imam jos jedno pitanje. po tom ranchu imam dosta mladih divljih visnji/tresnji. mogu li na njih nakalemiti recimo dud?

Da bi se voćka "primila", mora podloga biti "kompatibilna" sa "fidemom" ili kalemom. E sad je malo teže znati, koje dvije vrste voća su srodne i dozvoljavaju "ukrštanje". Najbolje je, probati praktično, pa šta bude. ;D Recimo, ja sam pokušavao kalemiti pitomi lješnjak na divlji i nije mi uspjelo (iako ima logike da su srodni i "kompatibilni" :)), međutim, uspjelo mi je recimo, da okalemim krušku na jabuku i obrnuto, krušku i mušmulu na obični bijeli trn (glog), mušmulu na krušku, mušmulu na dunju, zatim, kajsiju i breskvu na šljivu i rezdeliju, višnju na trešnju i obratno, itd.
Na divlju trešnju/višnju, (koliko znam), možeš okalemiti razne sorte pitome višnje, trešnje i hrušća.
Ali ne smeta, da malo ekseperimentišeš i da pokušaš nakalemeti i dud na jednu dvije, višnjice, probe radi.
Probaj još, dud na podlogu divlje dunje, šljive ili rezdelije, ako ih nađeš.
Ko zna, možda i uspiješ.   :) Selam!

eh valja tebi brate sada meni na ranch doci :). imam mali milion pitanja, a ne bih da te ganjavim na ovom topicu, i tako dosadjujem i drugim vocarima:). ipak, pitao bih te jos jednu stvar. s mojim ranchom granici jedan vocnjak. taj srbin se negdje ispalio nakon rata i niko taj vocnjak ne odrzava (dakle najmanje 15ak godina). uglavnom su u pitanju jabuke i sljive, ima i par dunja. indirektno sam stupio u kontakt s tom osobom i mozda prispojim taj vocnjak svom ranchu:). eh sada, sta cu ja s tim vocnjakom? vocke su povelike, ali se "raspadaju". ali ipak radjaju. steta sto propada to voce... ima li nacina da se te vocke malo dotjeraju, skresu ili sta vec. ili da ih pocupam i nove posadim?

Mahir 07:

Navedi iz: Rancher na Februar 09, 2009, 14:25:27

Navedi iz: Mahir 07 na Februar 09, 2009, 13:15:20

[/b]

eh valja tebi brate sada meni na ranch doci :). imam mali milion pitanja, a ne bih da te ganjavim na ovom topicu, i tako dosadjujem i drugim vocarima:). ipak, pitao bih te jos jednu stvar. s mojim ranchom granici jedan vocnjak. taj srbin se negdje ispalio nakon rata i niko taj vocnjak ne odrzava (dakle najmanje 15ak godina). uglavnom su u pitanju jabuke i sljive, ima i par dunja. indirektno sam stupio u kontakt s tom osobom i mozda prispojim taj vocnjak svom ranchu:). eh sada, sta cu ja s tim vocnjakom? vocke su povelike, ali se "raspadaju". ali ipak radjaju. steta sto propada to voce... ima li nacina da se te vocke malo dotjeraju, skresu ili sta vec. ili da ih pocupam i nove posadim?

Ako Bog da! :) Nikakav problem.
Što se tiče tog voćnjaka, dunje i jabuke (ukoliko nisu previše "propale" i "istruhle") bi se ukoliko i dalje rađaju, dale "podmladiti": dobro ih okresati, skratatiti im vrhove, da ne budu previsoke i da se mogu brati, ukloniti suhe, oštečene, natruhle grane i imelu itd. Naravno, stabla, koja su polusuha, natruhla i šuplja, bolje je ukloniti. Kad su u pitanju, šljive, ukoliko se radi o domaćoj sorti "požegače" (plavi plodovi srednje veličine), ukoliko više ne rađaju i ukoliko se "rapadaju", onda su vjerovatno zaražene bolešću "šarkom" i bolje ih je ukloniti.

Mahir 07:

Navedi iz: Endelus na Februar 06, 2009, 17:25:08

znam i ja kalemiti  :)
a posto si se ponudio za pomoc, moze malo slikovit prikaz orezavanja voca, to mi je  slaba strana
hvala

:)
Kad je u pitanju orezivanje ("kresanje") voća, prije svega treba voditi računa o vrsti voća i sorte.
U globalu, radi se o korisnoj stvari, koja usmjerava rast voćke u željenom pravcu, "podmlađuje" stara debla i podstiće količinu i kvalitet plodova. Kad je u pitanju naše autohtono "starinsko voće", tu ne treba, plaho pretjerivati sa orezivanjem. Naime, radi se o voću, koje je se srodilo s našim bošnjačkim mentalitetom. Ponato je da će Bošnjo za dva dana, kad "dobije volju" za poso, pravrnuti sav dunjaluk, ali će onda 363 dana, "odmarati i pripremati se za posao". Ono što je istina, treba i reči, Bošnjo će okalemiti ili posaditi par voćaka, i odlučiti da će ih okopati, pođubriti ili okresati "na godinu", "na proljeće" ili "u jesen". Međutim, s obzirom da mu je se "teško nakaniti", godine prolaze, vočka raste, a ono "na godinu" nikad da dođe. ;D Tako da su se naše domaće sorte poprilično "prilagodile" našem mentalitetu, tako, da dobro rađaju, ako nisu nikad ni okopane, ni okresane. Recimo, u mome kraju, niko nikada nije kresao trešnje ("ašlame"), osim ako pod kresanjem ne podrazumjevamo "lomljenje grana" od strane djece, kada idu u "tuđe" ili opadanje suhih grana "samo od sebe" ili ono što vjetar i snijeg slome, također, večina nije nikada ni okopana, ni pođubrena, poneka možda i jeste jednom u 5-10 godina, ali i pored toga sve rađaju obilno (cca 50-100 kg po stablu) i to svake, ponavljam svake godine. I drugo naše "starinsko voće" poput jabuka i krušaka, nije nikada plaho "maženo", pa je ipak rađalo redovno i obilno. Naravno, ne treba sad pretjerivati, pa voćku zapustiti, jer je korisno usmjeravati rast voćke u željenom pravcu, "podmlađivati" stara debla uklanjanjem suhih i oštečenih grana i rezanjem "vršice", odnosno skraćivanjem stabla, koje je previše otišlo "u vis", pa ga je teško brati.
Kad je u pitanju "novo voće", ono traži malo više "zahmeta" i discipline, što Bošnji počesto nedostaje.
"Novo voće", se može kresati u proljeće ili u jesen. Možda, je bolje u proljeće. Manja je mogučnost, da voćka izmrzne na mjestu, gdje je orezana. Uklanjaš grane "unutar" krošnje, koje smetaju da se "popneš" na vočku. Uklanjaš, jednu od grana koje se "ukrštaju" i preklapaju itd.Ako hočeš da podstakneš voćku da rađa, onda joj ostavljaš, vodoravne grane, a sječeš one koje idu u vis, i obrnuto ako želiš da voćka raste, sjećeš vodoravne, a ostavljaš one grane koje idu "u vis". Najblje je da ukloniš, dok je vočka mlada, sve grane na 1,5 -2 m od zemlje, jer će te sutra kada odebljaju smetati. Ne može se hodati normalno ispod njih, kositi itd. Tolko za sada, je li te još nešto konkretno zanima!? :)
Selam!

Rancher:

Allah te nagradio :) tema je za deset! i ovo je lijep primjer kako muslimani mogu pomoci drugim muslimanima. svako od nas ima neko znanje koje drugim moze koristiti...

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica