ForumIslamBosnaTražiKontaktŠuraLoginRegistruj se

Privatni kutak

IB - Dućan:

Zadnji tekstovi:

Podrži IB:

Zadnji postovi:

Poruke dana
Aferim dana:
Bezze dana:

Statistika
Poruka: 615062
Tema: 65066
Članova: 56472
Najnoviji član: floorreli973

Popularno

+  IslamBosna Forum
|-+  Forum na bosanskom jeziku
| |-+  Pomoć, da'va, aktivnosti
| | |-+  Tekst salavata
0 Članova i 1 Gost citaju ovu temu. « prethodno sljedeće »
Stranica: [1] Idi dolje Printaj
Tema: Tekst salavata  (Čitanja 9594 puta)
rijeka
Oflajn
4
Vidi Profil
« u: Avgust 11, 2011, 15:35:55 »

Esselamu alejkum. Smiley Nadam se da sam na pravom mjestu sa ovom molbom: da mi neko ko zna napise tekst salavata koji se uce uoci petka dakle cetvrtkom, prije ezana. Hvala unaprijed Smiley
SElam alejkum
*
1
*
0
el-muharib
Oflajn
Muško
7579
Vidi Profil
« Odgovori #1 u: Avgust 11, 2011, 16:12:40 »

salavata koji se uce uoci petka dakle cetvrtkom, prije ezana. 
SElam alejkum

alejkumu selam

Huh?
*
0
*
0

Ne boji se Allaha onaj koji želi da se pročuje za njega!!!
Ebu Bekr
Oflajn
Muško
2769
Vidi Profil
« Odgovori #2 u: Avgust 11, 2011, 16:17:55 »

Nešto sam pronašao na internetu:

http://www.al-shia.org/html/bos/dua/01/15.htm

Hmm šije?
*
0
*
0

Allahovo je sve što je na nebesima i što je na Zemlji! Pokazivali vi ono što je u dušama vašim ili to krili Allah će vas za to pitati; oprostiće onome kome On hoće, a kazniće onoga koga On hoće – Allah je kadar sve. AlBaqara [2:284]
Haqqani
Oflajn
6770
Vidi Profil WWW
« Odgovori #3 u: Avgust 11, 2011, 16:21:34 »

Jes, jes. Čim vidiš da neko donosi salavate, budi ubjeđen da je šija..
*
0
*
0

Beduini su najveći nevjernici i najgori licemjeri, i razumljivo je što ne poznaju propise koje Allah Svome Poslaniku objavljuje. A Allah sve zna i mudar je. (At-Tewba, 97)
Ebu Bekr
Oflajn
Muško
2769
Vidi Profil
« Odgovori #4 u: Avgust 11, 2011, 16:23:50 »

Jes, jes. Čim vidiš da neko donosi salavate, budi ubjeđen da je šija..
Nisi razumio ime stranice al-shia - smatram, da je vodu šije.

A i to prvi put čujem, da mora biti odredjen dan, kad se uče salavati.
*
0
*
0

Allahovo je sve što je na nebesima i što je na Zemlji! Pokazivali vi ono što je u dušama vašim ili to krili Allah će vas za to pitati; oprostiće onome kome On hoće, a kazniće onoga koga On hoće – Allah je kadar sve. AlBaqara [2:284]
Haqqani
Oflajn
6770
Vidi Profil WWW
« Odgovori #5 u: Avgust 11, 2011, 16:24:27 »

"Mnogo donosite salavate na mene petkom i uoči petka. Ko to bude radio biću mu svjedokom i zagovornikom na Dan proživljenja."

(Bejheki)

Ebu Derda, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Mnogo donosite salavate na mene petkom. To je dan u kojem meleki prisustvuju. Salavati svakog onog ko donosi salavate meni se predočavaju sve dok ih ne završi." Upitao sam: "I poslije smrti?" Odgovorio je: "I poslije smrti. Allah je zabranio Zemlji da uništava tijela vjerovjesnika. Allahov vjesnik je živ i opskrbljen."

(Ibn Madže)
« Last Edit: Avgust 11, 2011, 16:32:18 od Haqqani »
*
1
*
0

Beduini su najveći nevjernici i najgori licemjeri, i razumljivo je što ne poznaju propise koje Allah Svome Poslaniku objavljuje. A Allah sve zna i mudar je. (At-Tewba, 97)
el-muharib
Oflajn
Muško
7579
Vidi Profil
« Odgovori #6 u: Avgust 11, 2011, 16:48:15 »

Osoba je tražila tekst salavata koji se uče četvrtkom prije ezana. dakle nešto specijalno.

Normalno da se salavati mogu učiti uvijek, posebno je sevap petkom i imaju još vremena kad je lijepo, ne znam, prije i poslije dove, kod ulaska i izlaska iz mesdžida, kad se čuje Poslanikovo ime i druge prilike. Ali ovdje ima izgleda neki poseban salavat prije ezana četvrtkom.
*
1
*
0

ihlasica
*
Oflajn
10803
Vidi Profil
« Odgovori #7 u: Avgust 11, 2011, 16:50:34 »

Pa de odgovorite djevojci ako znate, ovako je samo zbunjujete.
*
1
*
0
abidaga2
Oflajn
3476
Vidi Profil
« Odgovori #8 u: Avgust 11, 2011, 16:59:55 »

ja bih ti savjetovao onaj najkraći
 ALLAHUMME SALLI ALA MUHAMMEDIN VE ALA ALI MUHAMMED 100 puta, bilo bi pohvalno nekad i 1000 puta minimalno. Uzmes fino abdest, tespih da se ne prebrojis ako ucis vise od 1000 puta, nadjes sebi mirno mjesto i raspleti Cheesy. A prije toga procitaj  ajete koji govore o salavatima i 10- 50 hadisa koji govore o vrijednosti salavata. Fino bi bilo da covjek sebi svaki dan u praksu uvede da uci makar pola sata salavate. Ja kad ucim najsretniji sam covjek na svijetu, kada ne ucim osjecam se fuj. Tako covjek jaca svoju vezu sa Pejgamberom.a.s. i zaista se onda i osjeca taj nur u vjeri.
« Last Edit: Avgust 11, 2011, 17:05:08 od abidaga2 »
*
1
*
0
rijeka
Oflajn
4
Vidi Profil
« Odgovori #9 u: Avgust 11, 2011, 17:09:19 »

Hvala ovima koji su pokusali da pomognu. Da vas Uzviseni nagradi Smiley

Esselamu alejkum
*
0
*
0
el-muharib
Oflajn
Muško
7579
Vidi Profil
« Odgovori #10 u: Avgust 11, 2011, 17:22:13 »

Salavat na Poslanika, savs možeš donositi uvijek, u bilo koje doba dana i noći. Možeš salavate donositi kada voziš, hodaš, ležiš, sjediš.
Donošenje salavata označava ljubav prema njemu, dokaz da tvoje srce i misli razmišljaju o njemu i da tvoja duša čezne da se sa njim što prije sretne.

Na osnovu hadisa Poslanika, savs postoje određena vremena kada treba donositi salavat na njega.

1)   Kada sjedimo u namaz na tešehudu, tada se nakon što proučimo etehijatu donesu salavati i to su najbolji i najpotpuniji salavati.
2)   Kada neko spomene njegovo ime u našem prisustvu, trebamo da donesemo salavat na njega.
3)   Petkom što više treba da se donosi salavat na Poslanika, savs
4)   Kada ulazimo u džamiju kažemo donesemo salavat na Poslanika pa onda dovu i tako kada izlazimo.
5)   Nakon završetka ezana, kad ezan završi prouči se dova i donese salavat na Poslanika, savs
6)   Ujutro i naveće po deset puta u sklopu jutarnjeg i većernjeg zikra.
7)   Zatim, kod dženaze, kada držaimo hutbe ili predavanja.

Koji je tekst salavata?

Najbolji i najpotpuniji salava jeste onaj što se uči na namazu na sjedenju poslije etehijatu.
Dalje možeš:“ Allahumme salli ala Muhamedin ve ala Ali Muhamed ili Allahumme salli ve selim barik ala Muhamedin ve ala Ali Muhamed
*
2
*
0

Stranica: [1] Idi gore Printaj 
« prethodno sljedeće »
Skoci na:  

Posjetilaca: 67944715
Copyright © IslamBosna.ba